Vše o Vláskách...

30. května 2009 v 12:55 | Dollinka |  Vlasy

Vše, co jste kdy chtěla vědět o vlasech

Vše, co jste kdy chtěla vědět o vlasech
Vlasy jsou jedním z nejvýraznějších rysů každé ženy. jsou tím, co dotváří její krásu a do značné míry také vypovídá mnohé o ní samotné. Její povaze, duši, postojích... každopádně, ať již jsou dlouhé, krátké, rovné, kudrnaté, přirozené nebo barvené, toužíme po jednom -aby byly krásné, zdravé a nebyly s nimi žádné problémy. To je ale bohužel velmi často na míle vzdálené realitě. Trápí vás dlouhodobě některý z nejčastějších problémů? Poradíme vám, jak získat vysněnou kštici.
Každá žena si přeje mít vlasy, které večer nebo i druhý den vypadají stejně krásně, lesknou se a drží svůj objem i tvar účesu jako hodinu po umytí. Ne každá má ale takové štěstí a vlasy si bohužel často žijí svým životem, který se tak docela nesetkává s naší představou.
Důležité je proto poznat svůj typ vlasů a podle něj zvolit tu správnou péči a pokud možno také délku a střih účesu. Pokud si nevíte rady, zajděte se poradit s odborníkem do kadeřnického salonu. Zde je přehled několika základních typů vlasů a způsobů, jak o ně vhodně pečovat.

KAŽDÉMU STYLU CO JEHO JEST...

Dnešní nabídka kosmetických přípravků vám skvěle umožňuje podpořit a podtrhnout požadovanou úpravu vlasů. Seženete totiž řadu přípravků pro rovné vlasy a jejich vyhlazení, ale samozřejmě existují i speciální vlasové řady určené pro kudrnaté a vlnité vlasy. Rozhodně nezapomínejte na to, že barvené vlasy musíte pravidelně ošetřovat speciálními přípravky, které scelí jejich povrch, uzamknou v nich tak pigment a často ještě podpoří jejich požadovaný odstín a tím si prodloužíte svoji oblíbenou barvu vlasů. Na našem trhu - nejen v drogeriích, ale i v kadeřnických salonech - již seženete také speciální přípravky podle vaší barvy vlasy, existují tak šampony, kondicionéry i speciální vlasové kúry pro brunetky, blondýnky (pokud nechcete, aby vám barva nebo melír žloutly, vždy vybírejte ty s fialovým pigmentem), ale také pro zrzky. A pokud máte vlasy melírované, existují vlasoví specialisté i na tento typ barvených vlasů.

SILNÉ, NEPODDAJNÉ A HUSTÉ VLASY

Na první pohled působí takové kadeře možná zaviděníhodným dojmem. Většinou je s nimi ale více starostí než radosti. Bývají těžké, mají hrubý, zdrsnělý povrch, jsou suché a často mívají tendenci se třepit. Nesceleným povrchem vlasu se ztrácí potřebná vlhkost, a proto mohou vytvářet až krepatý dojem. Díky hrubšímu povrchu jim také zpravidla chybí lesk a pružnost. JAK NA NĚ: Delší vlasy ponechte všechny v jedné délce, abyste je zatížila vlastním objemem. Bylo by chybou tento typ vlasů prostřihávat po vrstvách, a tak je odlehčovat. Nemyjte je častěji než jednou za dva až tři dny a při mytí volte výživný, zvlhčující šampon. Po každém mytí použijte kondicionér, hodí se i nevymývatelný, a vlasům dopřávejte intenzivní masky a kúry, které je vyživí. Při závěrečné úpravě už vlasy nevysušujte stylingovými přípravky, jako jsou laky či gely. Postačí lesk ve spreji s lehkým tužicím účinkem, uhlazující mléko nebo fluida také sérum na ošetření konečků vlasů zabraňující jejich krepatění.

SUCHÉ A LÁMAVÉ VLASY

Vlasy jsou slabší a náchylnější k vnějšímu mechanickému nebo chemickému ošetření. Účes většinou špatně drží tvar, povrch vlasů bývá suchý a narušený. Vlasy jsou křehké, snadno se lámou, cuchají se a poletují. Nevhodná péče, slunce, suché teplo a nevhodná strava mohou celý problém ještě zhoršit. JAK NA NĚ: Dopřejte jim péči, která jim vrátí ztracenou pevnost a zároveň je ochrání před UV zářením a ostatními škodlivými vlivy. Zbytečně jim neubírejte vlhkost častým mytím, stačí jednou za tři dny. Pozor na horký vzduch z fénu nebo žehlení vlasů. Zvláště u tohoto typu opravdu dbejte ne jejich důkladné opláchnutí od chloru nebo v létě od soli. Vlasy myjte hydratačním šamponem, který asi tak každé třetí mytí nahraďte šamponem čisticím, který z celých délek důkladně vymyje všechny nečistoty. Volte střih maximálně v délce na ramena, na delších vlasech už je více vidět jakékoli poškození a také nedrží tvar.

JEMNÉ VLASY POSTRÁDAJÍCÍ OBJEM

Problémem těchto vlasů je, že mají dědičně daný menší průměr vlasového vlákna. Jsou tenké, bez objemu a rychle plihnou. Při kontaktu s hřebenem či látkou elektrizují a chybí jim lesk. JAK NA NĚ: Vlasy myjte šamponem pro podporu objemu a odlehčení od kořínků. Nezatěžujte je příliš častým mytím, stačí jednou za dva dny a ošetřujte je kondicionérem pro jemné vlasy. Fénujte je v předklonu přes hlavu chladnějším vzduchem, který je tolik nepoškozuje. Jemným vlasům sluší stupňovité střihy, díky kterým účes lépe vydrží. Šikovné jsou i kratší účesy - vlasy nejsou zatížené délkou. Naopak mikáda a typy střihů, které vyžadují pro dobrý efekt i objem, se pro tyto vlasy příliš nehodí. Zkuste účes oživit jemnou ofi nou, která se snadno udržuje. Na závěr vetřete nebo nastříkejte ke kořínkům přípravek pro zvětšení objemu a nezatěžujte je přípravky se silnějšími tužicími účinky.

JEMNÉ A MASTÍCÍ SE VLASY

Největším problémem je přílišná tvorba kožního mazu, kterou často zhoršuje nesprávná péče. Fénování, pročesávání vlasů rukama a mytí příliš horkou vodou. Takové vlasy bývají nejčastěji jemné a chybí jim objem. Vypadají zplihle, jsou mastné, slepují se do pramínků a chybí jim objem. JAK NA NĚ: Podobně jako u pleti i zde platí, že přehnané vysušování, nevhodné a nešetrné zacházení může způsobit její nadměrné maštění. Vlasy šamponujte jen jednou, a pokožku přitom příliš nemasírujte. Nakonec je opláchněte studenou nebo alespoň vlažnou vodou. Kondicionéry a balzámy spíše šetřete a nanášejte je až od poloviny délky vlasů směrem ke konečkům. Na závěrečnou úpravu používejte kosmetiku s lehčím složením, pouze je lehce přestříkejte mírně tužicím sprejem. Hlídejte si jídelníček, ve kterém omezte mastná jídla s nasycenými tuky, vysokým obsahem soli, cukrů a koření.

LUPY A PADÁNÍ VLASŮ

U lupů jde vlastně o mrtvé buňky kůže, které se odlučují v nadměrném množství. Mohou mít mnoho podob i příčin vzniku a být problémem jak mastné, tak i suché pokožky hlavy. Léčba je náročná. Je nutné upravit životosprávu, doplnit potřebné vitaminy, minerály a zvolit vhodnou vlasovou kosmetiku. Důvodem může být i nedostatečné opláchnutí šamponu či kondicionéru z vlasů, psychické vypětí, chladné počasí a suché vnitřní vytápění, ale i špatná výživa. Příčinou může být však také kožní onemocnění, například seboroická dermatitida nebo lupénka. Nejčastějším projevem lupů je svědění vlasové pokožky. JAK NA NĚ: Vyhněte se "drbání", které problém ještě zhorší. Pozornost věnujte i výběru vlasové kosmetiky. Stav vlasové pokožky, a tím i výskyt lupů, se zpravidla zhoršuje s nástupem zimy. Problémem je střídání teplot a přechod z chladných do teplých místností. Častou chybou je přílišné kartáčování s cílem "dostat lupy z vlasů pryč". Tím však pokožku ještě více podráždíte. Při dlouhodobém problému můžeme použít šampony s přídavkem látek s účinkem pro snížení tvorby lupů (selen, zinek). Vlasy se myjí zásadně jemně a po použití šamponu je důležité nanést balzám s pečujícím účinkem o vlasy i pokožku. Citronová šťáva zabraňuje šupinatění kůže a snižuje tvorbu lupů. Pokud se lupy vyskytují na normální, citlivé či suché pokožce hlavy, pomůže také aloe vera ve formě gelu, který se pak přidává do jemných šamponů a kondicionérů.

VLASOVÉ MÝTY

1. DÍKY STŘIHÁNÍ POROSTOU VLASY RYCHLEJI
LEŽ: Zastřižené vlasy působí bohatším, zdravějším dojmem. Ale střihání nijak neovlivní jejich geneticky danou dobu růstu a celkovou texturu. Jemné, řídké vlasy kvůli němu nezhoustnou.
2. PORUŠENÉ KONEČKY LZE ZPRAVIT I BEZ NŮŽEK
LEŽ: Jediná cesta, jak se zbavit roztřepených konečků, jsou opravdu pouze nůžky. I když některé přípravky mohou na chvíli vlas u konečků "scelit", s příštím umytím budete opět tam, kde jste byla. Roztřepené vlasy také rostou pomaleji než zdravé, zastřihávané vlasy.
3. NEVADÍ, KDYŽ SI ZASTŘIHNETE PONIČENÉ KONEČKY DOMA
PRAVDA: I když je lepší tuto práci svěřit odborníkovi, čas od času můžete vlasům od poničených konečků pomoci sama. Potřebujete jen ostré, pokud možno kadeřnické, nůžky.
4. PŘÍLIŠ ČASTÉ MYTÍ ZPŮSOBUJE PADÁNÍ VLASŮ
LEŽ: To, jak často si myjete vlasy, nemá žádný vliv na jejich zvýšenou ztrátu. Myjte je tak často, jak potřebujete, i když obecně se má za to, že by se měly mýt tak třikrát čtyřikrát do týdne. Správný výběr vlasové kosmetiky naopak může jejich vzhled pouze příjemně podtrhnout.
5. PRO SPRÁVNÝ RŮST VLASŮ JE TŘEBA JE DENNĚ STOKRÁT PROČESAT
LEŽ: Tak časté česání ničí povrch vlasu. Rozhodně se tedy nedoporučuje. Na vlasy je určitě lepší zvolit hřeben než kartáč. Příliš vehementní kartáčování nakonec vede k roztřepeným konečkům a lámavosti vlasů.
6. BARVENÍ VLASŮ MÁ ZA NÁSLEDEK JEJICH VĚTŠÍ VYPADÁVÁNÍ
LEŽ: Většina barvicích přípravků obsahuje chemikálie, které při neodborném použití mohou poškodit vlasy, ale neovlivní jejich zvýšenou ztrátu.
7. KOSMETIKA PRODÁVANÁ V SALONU JE STEJNÁ JAKO TA V DROGERII
LEŽ: I když může být pár výjimek, salonní produkty vlasové kosmetiky obecně obsahují kvalitnější přísady ve vyšším množství, které lépe ošetřují, čistí a regenerují vlasy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Romča Romča | Web | 31. května 2009 v 16:06 | Reagovat

mno ja mam vlasy uplne silene...Stim uz nic nenadelam:D...honesemi masti...nebo jemam suche, rozttrepene,polamanr, poradsemi vln aeuplneděsně...hruza

2 Romča Romča | Web | 31. května 2009 v 16:07 | Reagovat

jinak kdyz si prectes posledni clanky ume na blogu havne ten ze jsem se rozhodfla zjisis jak to bude dal s mojim, blogem

3 moou moou | Web | 14. června 2009 v 20:06 | Reagovat

zase sem se tu jednou zastavila.
Prosím vás můži se vás zeptat mám začít novej blog nebo ne??.
Jen že nevím poradte prosíím

4 moou moou | Web | 10. července 2009 v 21:29 | Reagovat

ahojky zase jednou za uherák sem zašla na svuj blog tak sem jen chtěla oběhnout moje oblíbeny sb tak papík MTR

5 yummy.bubble yummy.bubble | 23. července 2009 v 9:50 | Reagovat

ahujik, zlato, tak co jak je?? dlouho ses nikde neobjevila..? Copak s tebou je?? Jo a nemáš ajsko??

6 FelixH FelixH | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 15:22 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama